24.08.2022

Ünlü Filmlerden En Garip Göndermeler

Seyfi AKBULUT

15) Pac-Man – Tron (1982)

Tron sinema salonlarında gösterildiği zaman “video oyunu filmi” kavram olarak beyaz perdeye yabancıydı. Neon dönemin kutlaması niteliğinde olan film genç nesle bu kavramı erkenden tanıttı. Oyun dünyasını ekranlara yansıtan film aynı zamanda bilinen gelmiş geçmiş en iyi oyunu içeriyor; Pac-man. Filmin kötü karakteri David Warner ekranda hikâyenin kahramanlarını ararken Pac-Man’in küçük sarı noktaları yediğini görüyoruz. Pac-man’in kullanılışı, filmlerde bu şekilde göndermelerin ilk örneklerindendir.

 

14) Batman V Superman – I Am Legend (2007)

Will Smith’in başrolünde olduğu kıyamet sonrası gerilim filminde ‘Batman V Superman’ posterini görüyoruz. Bundan neredeyse 10 yıl sonra ise film geliyor. Peki ya bu nasıl oldu? ‘Batman V Superman’ filmi 2000’lerin başından beri düşünülen bir projeydi. Hatta Akiva Goldsmith’in yazdığı senaryoyu Wolfgang Peterson yönetecekti fakat sonra Christopher Nolan’ın yönettiği Batman filmleri araya girdi. Goldsmith bir şekilde ‘I Am Legend’ filminin yapımında rol aldı. Reklamlarda başarısız olmuş projesine selam çakmak isteyen Goldsmith’e ekip izin verdi. Warner Bros ise yıllar sonra yine de aynı başlığı kullandı. Bu gönderme de bir nevi kehanet gibi oldu.

 

13) Weyland Tyrell Corporation – Prometheus (2012)

Bu gönderme Ridley Scott’ın filminin ne konusu içerisinde ne de yayınlanan promosyon videolarının içerisinde bulunmaktadır. İyice gizlenmiş olan bu gönderme filmin Blu-ray versiyonunda bonus videolarda bulunmakta. Böyle söyleyince pek önemli değilmiş gibi gözüken gönderme aslında bilimkurgu filmi tarihine iz bırakan “Blade Runner” ve “Alien” filmleri arasındaki bağlantıya gönderme yapıyor. Filmdeki bütün Peter Weyland, Eldon Tyrell referansları her ne kadar “Prometheus” ve “Blade Runner” evrenleri arasında 70 yıl fark olsa da bir yerde çakıştıklarını ima ediyor. Yine de sadece hayranların uydurması olan bir teori mi yoksa gerçekten eski filme saygı duruşu olan bir gönderme mi olduğu bilinmiyor.