07.08.2020

Ünlü Filmlerden En Garip Göndermeler

9) R2D2 and C-3PO – Raiders of the Lost Ark (1981)

Indiana Jones, 70’lerin sonunda iki genç yönetmenin beyin fırtınası yaparak ortaya çıkardıkları sonuçta “gişe rekorları kırmak” terimini icat etmiş bir filmdir. Bundan sonra da yönetmenler diğer projelerinde birbirlerinin filmlerine göndermelerde bulunmuşlardır. “Indiana Jones: Raiders of the Lost Ark” filminde de Jones yeraltı kazı alanına girdiğinde bir parşomeni okurken biz de R2D2 ve C-3PO şeklinde Mısır hiyerogliflerini görüyoruz. Demek eski Mısırlılar bunca zaman “Star Wars” hayranıymışlar.

 

8) Genç Peter Parker – Iron Man 2 (2010)

Iron Man 2’deki bu gönderme aralarındaki en ilginçlerinden. Neredeyse on yıl önce tohumları atılmasına rağmen telif hakkı nedeniyle ancak yeni yeni gün yüzüne çıkartılıyor. Iron Man robot istilası ile uğraşırken bir çocuk kalabalığın içinden robota karşı duruyor. Arkasında Iron Man’in olduğundan habersiz elini ateş edermiş gibi kaldırdığı sırada Iron Man ateş ediyor. Bu küçük gönderme gelecek birlikteliğe sevimli bir göz kırpıyor. Artık Marvel ve Sony bu işte beraber olduğuna göre bu göndermeyi rahatça gün yüzüne çıkartıyorlar.

 

7) Necronomicon – Jason Goes to Hell: The Final Friday (1993)

“Friday the 13th” serisinin hayranları Sean S. Cunningham’ın dönüşü için heyecanlansa da film seyirciden aynı tepkiyi alamadı. Fakat filmdeki iki büyük gönderme de isabetli oldu. Birincisi Freddy Krueger’in kanlı pençesinin Jason’ın maskesini cehennemin derinliklerine sürüklediği an, ki bu gönderme daha sonradan 2003 yapımı “Freddy vs Jason” filmine sebep oldu.

İkincisi, Jason’ın ruhunu yenmek için gerekli olan kitap “Necronomicon Ex Mortis” aynı zamanda Sam Raimi’nin ünlü serisi “Evil Dead” filminde de kullanılan büyü kitabı. Fakat “Freddy vs Jason” filminin aksine “Evil Dead” filminden gelen ‘vs Ash’ eklentisi proje finansal ve eleştirel anlamda başarısızlığa uğradığı için gerçekleştirilemiyor.

12345