07.08.2020

Ünlü Filmlerden En Garip Göndermeler

12) “See You Next Wednesday” – John Landis’in birkaç filmleri

Yönetmen Landis filmlerinde küçük espriler kullanmayı seven biri. En dikkat çeken ise filmlerinde sıkça gördüğümüz “See you next Wednesday” yazısı. Bu replik Stanley Kubrick filmi olan “2001: A Space Odyssey”de rastgele bir diyalog içerisinde geçen bir replik. Takıntı haline gelmiş olan bu repliği yönetmen filmlerinin çoğunda kullanmış, hatta dahil olduğu müzik videoları ve televizyon yapımlarında da yer vermiş. Aslında bu takıntının altında bir hikâye var. Replik, Landis’in 16 yaşında yazdığı bir senaryonun başlığı, bir yönetmen bu senaryonun çekilemeyeceğini söylemiş, o da sonradan yaptığı her projeye bu göndermeyi yerleştirmiş.

 

11) Starbucks – Fight Club (1999)

David Fincher’ın 90’ların sonuna damga vurmuş filminde birçok gönderme bulunuyor. Bunlardan en garibi ise Starbucks bardakları. Peki ya Fincher ile dünyaca ünlü kahve markası arasındaki bu garip bağlantı nerden geliyor? Fincher bu kahveyi hemen hemen her sahneye koyarak, bloggerlara iğneleyici bir gönderme mi yapıyor? Aksine Fincher hayranı olduğu markayla işbirliği içine girmiş ve biraz olayı abartarak durumu eğlenceli hale getireceğini düşünmüş.

 

10) Raoul Duke and Dr. Gonzo – Rango (2011)

Gore Verbinski’nin Johnny Depp başrollü animasyon filmi “Rango” hak ettiği ilgiyi pek toplayamadı. Bir kertenkelenin Majove çölündeki macerasını anlatan filmin bir sahnesinde kahramanımız Rango otobanda hızla giden bir Cadillac Eldorado’nun camına çarpıyor. Arabanın içinde ise Depp’in “Fear and Loathing in Las Vegas” adaptasyonundan gelen Raoul Duke ve Dr. Gonzo ikilisi bulunmakta. Çok büyük olmasa da kült bir filme olan bu referans göz ardı edilecek gibi değil.

12345