07.08.2020

Ünlü Filmlerden En Garip Göndermeler

6) Ezekiel 25:17 – Captain America: The Winter Soldier (2014)

Samuel L. Jackson’ın oynadığı tek gözü bantlı, S.H.I.E.L.D. tarikatının tutucusu olan karakter Nick Fury, Captain America’nın devam filmine kadar pek aktif bir rol almıyordu. Sonradan Marvel tarzında trajik bir kaza geçiriyor. Filmin yapımcıları bu fırsatı kaçırmıyorlar ve Fury’nin mezarında küçük bir jest yapmaya karar veriyorlar. Captain America Fury’i ziyaret ettiğinde gözümüze mezar taşında İncil’den bir alıntı ilişiyor. Ezekiel 25:17’den olan bu alıntı, Quentin Tarantino’nun 1994 yapımı “Pulp Fiction” adlı filminde Jackson’ın karakterinin ünlü monoloğudur.

 

5) E.T. – Star Wars: The Phantom Menace (1999)

Steven Spielberg, “Star Wars”a “Close Encounters of the Third Kind” filminde gönderme yaptıktan sonra Lucas çok geçmeden karşılık veriyor. Natalie Portman’ın Queen Amidala’yı oynadığı filmde oyuncu galaksideki türler arasında bir şampiyon seçmek için bir konferans düzenliyor. Katılımcılardan biri E.T.’nin ta kendisi. Portman’ın donduran bakışları karşısında bu sevimli yaratığın olması ise göndermeyi oldukça komik kılıyor.

 

4) Gönderme Bombardımanı – Sam Raimi ve Wes Craven

Korku janrasının iki büyük isminin birbirine yaptığı göndermeler atlanılacak gibi değil. Craven’ın “The Hills Have Eyes” (1977) filmi, agresifliği ve rahatsız ediciliği ile bir önceki korku filmlerini geride bırakmıştı. Bir sahnesinde “Jaws”(1975) posteri, artık onun devrinin kapandığını söylercesine duvarda asılı duruyordu. 80’lerde yeni yeni korku sinemasına açılan Raimi, Craven’ın bu referansını gördü ve o da “Evil Dead”(1981) filminde bir duvarda “The Hills Have Eyes” filminin yırtık posterine yer verdi. Craven cevap vermeden geçmeyecekti tabii ki. 1984 yapımı “A Nightmare on Elm Street” filminde, genç yaşlardaki Johhny Depp’in yatağı tarafından emilerek kan banyosu yapmadan önce televizyonda “Evil Dead” filmini izlediğini görüyoruz. “Evil Dead 2” filminde ise Raimi, duvarda Krueger’in jiletli eldivenini asılı bırakıyor. En ilginci ise Craven’ın “Shocker” filminde Raimi’nin kardeşi ve totemi olan Ted’i yardımcı karakter olarak işe almasıydı. Filmde Ted zalimce öldürüldükten sonra baya tepki aldı ve ikili arasında göndermelerde bu şekilde son buldu. Craven bu hamleyi bilerek mi yapmıştı orası bilinmiyor.

12345