07.08.2020

Ünlü Filmlerden En Garip Göndermeler

3) Slither’in sümüklü böcekleri – Guardians of the Galaxy (2014)

Marvel’daki büyük patlamasından önce yönetmen James Gunn, kültlüğe kadar gitmiş bir janranın yönetmeniydi. 2006 yapımı korku/komedi filmi “Slither”a baktığımızda uzaydan gelen sümüklü böceklerin Amerika’daki küçük bir kasabaya yayıldığını görüyoruz. Marvel’in A-list yönetmenleri arasında giren Gunn, geçmişini unutmuyor ve “Slither” filmine selam çakıyor. 2014 yapımı filmde, Gardiyanlar Benicio Del Toro’nun ‘Watcher’ını ziyaret ettiği sahnede, onun her türden canlıyı içerdiği koleksiyonu gösteriliyor. Bu sahnede dikkatli olan izleyiciler bahsi edilen sümüklü böcekleri görebilirler.

 

2) Duke & Duke – Coming to America (1988)

80’ler John Landis’in komedi dünyasında adını sürekli andırttığı senelerdi yani Landis’in bir nevi altın çağıydı. Eddie Murphy ile ikinci işbirliği olan “Coming to America” Afrikalı Prens Akeem’in gerçek aşkı bulmak için New York’a taşınmasını anlatıyor. Akıcı konusu, gerçek komedisi ile kendini kanıtlayan Landis, Murphy ile olan eski iş birliği  “Trading Places” filmine gönderme yapma fırsatını kaçırmıyor.  1983 yapımı filmde iki zengin Dük kardeşin meteliksiz kalışını anlatıyordu. 1988 yapımı filmde ise kahramanımız Akeem sevgilisiyle yürürken evsiz birilerine para veriyor. Akeem’in para verdiği evsizlerin “Trading Places” filmindeki Dük kardeşler olduğu ortaya çıkıyor.

 

1) The Oldsmobile – Sam Raimi’nin Her Filmi

Sam Raimi yaptığı ilginç göndermeler ile gönderme şampiyonluğunu elinde tutuyor. 1973 Oldsmobile Delta 88 aracına olan takıntısından dolayı ünlü yönetmen arabayı yaptığı her filmde kullanıyor. ‘Evil Dead’ serisinde Bruce Campbell’in karakterinin vazgeçilmez aracıydı. “Spider-Man” filminde Ben Amca’nın aracıyken, 1990 yapımı “Darkman” filminde aracı helikopter kovalamacasında görüyoruz. Yönetmenin OCD’si mi var yoksa bir çeşit batıl inanç mı diye düşünürken, uzun süreli arkadaşı Bruce Campbell’in daha basit bir açıklaması var. “Bekâretini kaybettiği araç o.”

Kaynak: Taste of Cinema

12345