12.07.2017

Yönetmen Koltuğu: David Fincher

Usta Bir Hikâye Anlatıcı

1962 Colorado doğumlu olan David Fincher, yönetmenlik kariyerine reklam filmleri ve video klipleri ile başlamış bir isim aslen. Yalnız reklam filmleri ve video denilince aman basite alınmasın. Zira Fincher, Nike’dan tut da Pepsi’ye kadar birçok dünya devi markanın reklam filmini George Michael ve Michael Jackson gibi starların video kliplerini çekmiş parlak bir üne sahiptir. Böylesine başarılı bir ismin ilk uzun metrajı ise ne yazık ki pek başarılı olamamış, Alien 3 ile Fincher tam bir hayal kırıklığına sebep olmuştur. Fakat aradan geçen beş yılın ardından tüm dikkatleri üzerine çekecek, anında büyük bir hayran kitlesine sahip olacak bir film ile asıl sinema dünyasına adım atar; Se7en ile büyük bir başarı yakalar. Ve dur durak bilmeden yoluna emin adımlarla devam eder.

Bu birbirinden başarılı filmlerin senaryolarını yazmayan Fincher, onun yerine roman uyarlamaları yapmayı tercih etmiştir her daim. Kimi zaman Zodiac gibi daha bilinen kitapları kimi zaman da çok da bilinmeyen, köşede kalmış romanları uyarladı. Fincher bu romanları başarılı bir şekilde perdeye uyarlamakla kalmadı; aynı zamanda çoğunu kült mertebesine erişecek denli bağımsız bir şekilde de kotardı. Hem Hollywood sinemasının tüm geleneklerini kullanıp hem de kült mertebesine erişecek filmlere imza atmakta Fincher gibi sayılı yönetmene nasip olacak bir yetenek olsa gerek. Elbette bu uyarlamalarının birçoğu Fincher’in ustaca hikâye anlatma yeteneği ile romanları gölgesinde bırakmıştır da.

Kusursuz Bir Atmosferin Yaratıcısı

Başarılı oyunculardan hiçbir zaman vazgeçmeyen Fincher, Brad Pitt dışında çok fazla bir oyuncuya takılmamış, her filminde değişik oyunculara yer vermeye çalışmıştır. Tabii başarılı oyuncuları oynatmak tek başına yeterli değildir değil mi? Oyuncularını kusursuz bir şekilde anlattığı hikâyeye kanalize eden yönetmenimiz, oyuncu yönetiminde de sınıfı geçer. Hollywood’un en başarılı oyuncularıyla çalışan, aynı zamanda da en unutulmaz karakterlerini yaratan Fincher, filmlerinde yarattığı evren ile de her zaman çok konuşulan bir isim oldu.

Kasvetli mekânları, iç karatıcı görüntüleri ile atmosfer konusunda hep kıskanılan bir isim olmayı başaran Fincher, kurgu ve montaj konusunda da hep parmak ile gösterilmiş, hayranlıkla takip edilmiştir. Filmlerinde kusursuzca yarattığı çok katmanlı yapılar, onun sinemasının en belirgin örnekleri arasında bulunur. Müzik kullanımı konusundaki titizliği ise su götürmez bir gerçek. Elbette doksanlar ve iki binler de hızından hiç irtifa kaybetmeden yoluna devam eden bir isim ile ilgili söylenecek daha pek çok şey vardır. Lakin biraz da Fincher’ı asıl Fincher yapan sinemasının en önemli kilometre taşlarıyla tanıyalım isterim. İşte başyapıtı olan beş filmi ve David Fincher: