31.08.2017

Zorluklara Rağmen Mesleğine Devam Eden 10 Oyuncu

Seyirci için film izlemek bir kaçış yoludur. Zorluklardan ve dertlerimizden bir sinema salonunda veya evimizdeki bir ekran ile uzaklaşabiliyoruz. İzlediğimiz insanlar da bizimle aynı zorlukları paylaşıyor. Bu aktörler o esnada yaşıyor oldukları zorluklar, kayıplar ve verdikleri mücadelelere rağmen işlerine devam ettiler…

Mandy Patinkin – The Princess Bride

The Princess Bride’ın en çok akılda kalan “Merhaba. Benim adım Inigo Montoya. Babamı öldürdün. Ölmeye hazır ol.” sözünü tekrar tekrar söylerek Mandy Patinkin akıllara kazındı. Bütün yaşamını babasının katili “altı parmaklı adamı” bulmaya adayan, bu yolda ölmeye bile hazır olan Inigo’nun sonunda Kont Rugen ile karşılaşması karakterin her zaman içinde tutuğu duyguları sonunda dışa vurabilmesini sağlıyor.

Fakat arka planda olanlar bütün bundan daha da duygusal. Patinkin yıllar önce babasını kanserden kaybetmişti ve bunu atlatamamıştı.

Sette çekimler esnasında kendini izole eden aktör altı parmaklı adam ile karşılaşma sahnesine hazırlanmıştı. Altı parmaklı adamı, babasının kanserinin beden bulmuş hali olarak gören Patinkin, onu öldürdüğünde zihninde babasının kanserini öldürdüğünü hissetmiş ve bu onun için gerçeğe dönüşen bir peri masalı haline gelmişti.

 

Mickey Rourke – The Wrestler

Mickey Rourke 1991’de gözden kaybolarak ilk mesleği olan boksörlüğe geri döndü. Oyuncu olarak başarılı olamadığını hisseden Rourke hayatını mahvettiğini düşünüyordu. Ayrıca estetik operasyonlarından pişmanlık duyuyor olması kamera karşısına geçmek istememesinde bir ekten olabilir.

Bir süre sonra başrollere geri dönüp Man on Fire ve Sin City gibi yapımlarda rol almış olmasına rağmen dedikodular peşini bırakmıyordu. Ameliyatları, boks kariyeri, hatta köpeklere olan düşkünlüğü bile konular arasındaydı.

Daha sonra gelen The Wrestler filmi adeta oyuncunun kendi hayatını anlatıyor gibiydi. Rourke filmde hayalini hayatta tutabilmek için her şeyini kaybetmiş bir güreşçiyi canlandırdı. Boksun kendisine sağladığı iyileşme süreci filmde karakterin başına gelenler, yaşadığı zulümlerle aracılığıyla yansıtılıyor.

Büyük miktarda ilgi çeken The Wrestler Rourke’u Oscar yarışına da dahil etti. Bu fırsatı büyük rollerde devam etmek için bir fırsat olarak gören aktör kendini paralayarak ne kadar zaman kaybettiğini de fark etmiş oldu.