31.08.2017

Zorluklara Rağmen Mesleğine Devam Eden 10 Oyuncu

Humphrey Bogart – The Harder They Fall

Casablanca, The African Queen, Sabrina gibi filmlerle tanınan, film noir türünün en yetenekli ismi Humphrey Bogart, sert ve zorlu karakterlerle ünlendi. Diğer filmlerinden The Maltese Falcon, In a Lonely Place, The Big Sleep ve geri kalanı da onlardan geri kalmıyor.

Mark Robson filmi The Harder They Fall, oyuncunun son filmi oldu. Spor ve gazete sektöründeki yozlaşmayı konu alan filmin çekimlerinden sonraki ocak ayında Bogart, gırtlak kanserine yenik düştü.

Bogart bir yıla yayılan bir mücadele verdi, sebebi ise yakınlarının zorlamalarına kadar doktora gitmeyi reddetmesiydi. Kanseri ortaya çıktıktan sonra ise The Harder They Fall’dan çekilmeyi reddetti. Çekimler esnasında gitgide kötüleşiyor, çekimler arasında yoruluyor olmasına rağmen filme kesinlikle yansıtmadı ve her zamanki gibi olumlu eleştiriler aldı.

Ağrılarının artması ve gözlerinin belirgin bir biçimde sulanıyor olması bazı sahnelerin yeniden çekilmesini gerektiriyordu. Dedikodulara göre ise bazı sahnelere farklı bir aktör tarafından dublaj yapılması gerekti. Her şeye rağmen böylesine bir son eser ancak Bogart gibi cesur bir aktör tarafından başarılabilir.

 

Bette Davis – Wicked Stepmother

Bette Davis’in filmlerinin hikayeler kendi hayatına çok benziyordu. Karakterinin genç bir için kenara atıldığı All About Eve en belirgin örneklerden. 1980’lerde Davis bir çöküş yaşıyordu, filmler de rol alıyordu fakat hiç biri eski filmlerine yaklaşamıyordu.

Yönetmen Larry Cohen yeni filmi Wicked Stepmother ile Davis’in bu gidişatını değiştirmek istedi. Davis, bir önceki filmi The Whales Of August’daki dramatik performansıyla başarı yakalamıştı. Wicked Stepmother ise ondan farklı olarak fantastik-komedi türünde olacaktı.

“I Killed Betty Davis” isimli makalesinde Cohen Davis’in iş ahlakının ne kadar zorlu olduğunu anlattı. Davis, alışkın olmadığı için zorlanmadıkça doğaçlama oynamayı reddediyordu. Cohen’i bütün süreçte çok zorlayan oyuncu en sonunda bütünüyle istifa etti. Bunun için de filmi, senaryoyu ve prodüksyonun yönlerini suçladı.

Cohen zamanla Betty Davis’in ölüyoru olduğunu ve başka bir filmde rol alamayacağını anladı. Dişleri kırılıyor ve dökülüyordu, bu yüzden kameraya görünmek istemiyordu. Çok zayıf ve yorgundu bu yüzden çekimleri kaldıramıyordu.

Wicked Stepmother yayınlandıktan kısa bir süre sonra hayatını kaybetmesi, istifasına ve setteki tavırlarına anlam kazandırdı. Cohen, Davis’in hastalığını daha önceden fark etmiş olmayı dilediğini belirtti fakat Davis’ dünyaya güçsüz görünmek istemezdi. Bir kez daha Bette Davis her şeye rağmen zamansız bir aktris olduğunu kanıtladı.