31.08.2017

Zorluklara Rağmen Mesleğine Devam Eden 10 Oyuncu

Sylvester Stallone – Rocky

Stallone, bilindiği üzere fakir ve kendini tanıtmakta çok zorlanan genç bir aktördü. Ayakta kalabilmek için o zamanki karısının mücevherlerini ve son çare olarak çok sevdiği köpeği Butkus’u satması gerekmişti. Muhammad Ali ve Chuck Wepner arasındaki boks maçını izledikten sonra Stallone, kendi her şeye rağmen zorlukları aşıp zirveye ulaşan boksör hikayesini düşünmeye başladı.

Herkesin bildiği gibi Rocky, Stallone’un çıkışını sağlayan büyük bir başarıydı. En sonunda Buktus’a kavuştu ve filmlerde rol bile verdi.

Rocky, düşük bütçeli ve özensiz bir film olmasına rağmen karakterin kocaman yüreğiyle ve Stallone’un kendi hayatını baz alarak kattığı dokunuşlarla herkesin kalbini kazandı. Yıllar içinde Stallone’un hikayesini kuvvetini vurgulamak için hikayesine yeni detaylar katanlar da oldu. Bunlardan biri oyuncunun senaryosunu satıp eline geçen binlerce doları köpeğini geri satın almak için kullanmış olduğu olasılığı.

Başka bir söylenti ise Stallone’un hırsı sayesinde senaryo yazımının bir günde bitmiş olduğu. Bunlardan bazıları hikayenin etkisini artırmak için ortaya atılmış mitler olsa da bu, Stallone’un hikayesini daha az inandırıcı ve takdire şayan yapmıyor.

 

Elizabeth Hartman – The Secret of NIMH

Elizabeth Hartman hayatının büyük bir kısmında depresyonla mücadele ettiğinden dolayı filmlerinin tamamı bu listeye dahil edilebilir. Çekimleri esnasında babasını kaybettiği, Oscar adayı A Patch Of Blue ile genç yaşta çıkış yaptı. Hartman’ın filmleri kendi hayatında ihtiyaç duyduğu soyutlanmayı yansıtıyor.

En son filmi The Secret Of NIMH’den sonra oyunculuğu tamamen bırakarak bir müzede çalışmaya başladı. Bu süreçte depresyonu sebebiyle psikiyatrik yardım almaya devam etti. Hayatının son yıllarında kaygılarının daha da artmasıyla kardeşi Janet Hartman, oyuncuyu himayesi altına aldı.

Hartman, The Secret of NIMH’de çocuklarını kurtarmak için maceraya atılan bir fare ailesinin anne figürünü seslendiriyordu. Daha sonradan ortaya çıkıyor ki NIMH’in açılımı Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü (National Institute of Mental Health) ve fareler enstitüde denek olarak kullanılıyorlar.

Hartman’ın ancak son filmi çalkantılarını, depresyonunu, ölümünü ve lider duruşunu bu kadar iyi sergileyebildi. İlerleyen yıllarda oyuncu evinin penceresinden atlayarak intihar etti.