12.01.2021

Heyecanla Beklediğimiz 2021 Filmleri

Berna KULELİ

Belmin Söylemez’den Ayna Ayna

Kısa filmlerinde ve belgesellerindeki deneysel diliyle tanıdığımız Belmin Söylemez, 2012 yapımı ilk uzun metraj filmi Şimdiki Zaman’dan sonra ikinci filmi ‘Ayna Ayna’nın çekimlerini 2020’de tamamladı. Günümüz İstanbul’unda kendi ayakları üstünde durmak için mücadele eden üç kadının bir tiyatro kursunda kesişen yaşamlarını anlatan film post prodüksiyon aşamasında. Kültür Bakanlığı tarafından da desteklenen ‘Ayna Ayna’ son olarak Avrupa sinema endüstrisinin önde gelen platformlarından Selanik Agora’nın “Hazırlık aşamasındaki filmler” bölümüne seçilmişti. Filmin başrollerinde Laçin Ceylan, Şenay Aydın ve Manolya Maya var. Şenay Aydın, yönetmenin ilk filmi Şimdiki Zaman’da da oynamıştı. Belmin Söylemez kısa filmleri, fotoğraf sergileriyle, hem değindiği konular hem de bu konulara yaklaşım tarzıyla ve filmlerinde yarattığı görsel dil nedeniyle uzun yıllardır takip ettiğim bir sinema insanı. Ayna Ayna filminin 2021’in ikinci yarısında festival yolculuğuna başlaması öngörülüyor.

Burak ALICI

Matrix 4

Matrix serisinin ilk filmi 1999 yılında gösterime girdiğinde Dünya çapında büyük başarı yakalamıştı. Milenyumla beraber yeni bir döneme geçtiğimizi işaret eden Matrix, insan dünya ve makineler üzerinden bir simülasyonun içinde olup olmadığımız fikrini tartışıyordu. Ardından devam filmleri Matrix Reloaded ve Matrix Revolutions geldi, kısa sürede kültleşen film, benzerlerinin önünde büyük bir hayran kitlesi yarattı.

Matrix yıllarca ardıllarına ilham kaynağı oldu ve seyircide yarattığı benzersiz deneyimin etkisi geçmedi. Hal böyleyken 3. Filmden tam 18 yıl sonra bu yıl gösterime girmesi planlanan Matrix 4 büyük beklenti yarattı. Serinin yönetmenleri Wachowski kardeşlerden Lana Wachowski’nin yazıp yönettiği filmin başrollerinde Neo olarak yine Keanu Reeves’i ve Trinity olarak Carrie Anne-Moss’u izleyeceğiz. İkiliyi yıllar sonra aynı rollerde izlemek nostaljik etkinin yanında heyecan verici olacak. 4 filmin konusu gizli tutulsa da bol aksiyonlu bir aşk hikâyesi olacağı ve geçmişte geçmeyeceği söyleniyor. Bir simülasyonun içinde olup olmadığımız teorisinin sıklıkla tartışıldığı günümüzde, Matrix 4’ün nasıl bir dünya tasavvurunda bulunacağını merakla bekliyorum.