12.01.2021

Heyecanla Beklediğimiz 2021 Filmleri

Simla GÜRAN

A Quite Place II

*A Quite Place I’i izlemeyenler için spoiler içerir.  

“Sessiz Bir Yer” (2018) vizyona girdiği dönem beklenmedik bir çıkış gerçekleştirmiş ve çok beğenilmişti. Pek çok kişi sıradan bir korku filmi izleyeceklerini düşünürken karşılarında son zamanların en başarılı gerilim filmlerinden birini bulmuştu. Film, alternatif bir dünyada dört kişilik bir ailenin hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Ormanlık bir alanda, inzivada yaşıyorlar ve hiç ses çıkarmamaları gerekiyor. Aksi halde gözleri olmayan fakat çok iyi duyma kabiliyetleri olan dev yaratıklar onları anında bulacak ve öldürecekler. Bulundukları bölgede onlardan başka yaşam belirtisi gösteren kimse yok, yapayalnızlar.

“Sessiz Bir Yer” John Krasinski’nin ilk uzun metraj yönetmelik tecrübesiydi ve kesinlikle sınıfı geçmişti. Serinin ilk filminde sadece John Krasinski, Emily Blunt, Millicent Simmonds ve Noah Jupe yer alıyor. Her biri çok etkileyici oyunculuklar sergiliyor. İzleyenler de hemfikir olacaklardır; küvetteki doğum sahnesinde oyunculukta arşa çıkmış bir Emily Blunt izliyoruz. Film sadece yönetmenlik, sinematografi ve oyunculuk başarısı ile değil, kurgudaki başarısı ile de ön plana çıkıyor. Özellikle de ses kurgusu muazzam. Filmde boyunca hiç diyalog olmadığı için ses çok önemli bir dramatik unsur haline geliyor ve filmde başrol olarak karşımıza çıkıyor. Nitekim film, “En İyi Ses Kurgusu” dalında Oscar ödülü de kazanmıştı.

Filmin devamının olup olmayacağı merak konusu iken John Krasinski devam filmiyle 2020’de tekrar salonlarda olacaklarını duyurmuştu. İkinci filmler çoğunlukla ilkleri kadar başarılı olmadıkları için pek çok kişi devam filminin çekilecek olmasına şüpheyle yaklaştı. Haksız da sayılmazlar. Başarısız bir devam filmi, birincinin başarısını gölgeleyebilir. Hem ilk filmin etkisini yitirmemesi için, hem de hikâyede bir bütünlük sağlanabilmesi için ikinci filmin nasıl bir yapım olacağı çok önemli. İlk filmde seyirciyi en çok üzen olaylardan birisi Lee’nin ölümü olmuştu. Filmin sonunda Lee (John Krasinski) ailesini korumak için kendini feda ederek ölüyor. İkinci filmde geçmişe giderek hem olayların ilk başta nasıl başladığını görecek hem de Evelyn’nin (Emily Blunt), kocasının ölümünden sonra çocukları ile birlikte hayatta kalma mücadelesini izleyeceğiz. Kadroya Cillian Murphy ve Djimon Hounsou gibi isimler de dahil olmuş. 2020’de vizyona girmesi planlanan film pandemi süreçleri sebebiyle 2021’e ertelenmişti. Umarız ki ikinci film de birincisi kadar nefes kesici olur.