13.10.2017

Yönetmen Koltuğu: Agnieszka Holland

3)Pokot (İz) – 2017

Polonyalı yazar Olga Tokarczuk’un Prowadz swoj plug przez koscı umarlych (Ölülerin Kemikleri Üzerinde Gezinenler) adlı eserinden senaryolaştırılan film, Polonya’nın doğanın kucağında yer alan bir sınır şehrinde geçen hayli tekinsiz, sert bir kara film aslında. Zira filmin tanıtımlarında Polonya’nın Fargosu denilmesi boşa değil. Filmin geçtiği yerler adeta Coen kardeşlerin başyapıtı Fargo’daki gibi adaletin ulaşamayacağı kadar uzak, karlı ve tekinsizlik hissi veren topraklarda geçmekte. Ulaşılabilen organlar da çoktan ırzına geçilmiş ya da zaten hiçbir zaman adaleti, dürüstlüğü içselleştirememiş halde: Belediye başkanından, Kilise’ye kadar tüm organlar hayvanları avlayarak katleden güruhun içinde yer alır.

Tek başına hayvan katliamına karşı dur demeye çalışan adeta bir Don Kişot misali yılmadan, savaşına devam eden Janina Duszejko ile bizleri tanıştıran Pokot, muhteşem bir gerilim sunuyor aynı zamanda bizlere. Kahramanımız Janina, kapitalist düzenin tüm getirilerini reddetmiş, doğada yaşayan, feminist duruşuyla takdire şayan ve en önemlisi de hayvan dostu bir vegan olmasıyla kendine hayran bırakıyor.

Böylesi bir karakterin peşine takılmamak, yaptıklarına ve inandıklarına sahip çıkmamak bana kalırsa imkânsız. Üstelik savaş verdiği hayvan ve doğa düşmanlarının tek tek cezalarını bulması da Janina’nın böylelikle ona inanan seyircinin doğru yolda olduğunun ispatı değil de nedir?