13.10.2017

Yönetmen Koltuğu: Agnieszka Holland

5) Copying Beethoven (Beethoven Anlamak) – 2006

Holland’ın filmografisinin en vasatlarından olan Copying Beethoven, Beethoven gibi bir ismin yeterince hakkını verememekte ne yazık ki. Maestronun 9. Senfoniyi yarattığı sürece odaklanan filme tam anlamıyla bir biyografi diyemeyiz ama. Üstelik gerçekte Beethoven’a yardımcı olan müzisyen bir kadının olup olmadığını da bilmiyoruz. Beethoven’in Anna ile yollarının kesişmesi, aralarında sinsice gelişen aşk ya da 9. Senfoninin şekillenmesi gibi birçok mevzunun hiç biri tam olarak sirayet edemiyor biz seyircilere.

Tüm filmin en etkileyici anı ise senfoninin prömiyerinin hayat bulduğu sahne oluyor sanırım. Muhteşem bir konserde dinleyiciymişsin gibi hissettirmesi muhtemel olan bu sahnede bazı anlarda maestro gibi sesleri duymamamız onunla katharsis yaşamamızı sağlayarak oldukça etkileyici olmayı başarıyor. Fakat yine Anna ile yardımlaşmalarının uyumsuzluğu akıllarda baki kalmakta. Zira güya Beethoven’a tüyo veren Anna’nın hareketleri ile Beethoven’ınki tamamen farklı tellerden çaldığını inkâr etmek mümkün mü?

Tüm eksikliklerine ve mantık hatalarına rağmen klasik müzik severleri, özellikle de Beethoven hayranlarını etkilemeyi başaracak olan Copying Beethoven, hiç unutulmayacak bir ustayı bir kez daha perde ile buluşturmanın da takdirini hak emekte.

https://www.youtube.com/watch?v=ROsbGWFltU0