26.09.2017

Yönetmen Koltuğu: François Ozon

4) Swimming Pool (Havuz) – 2003

Dünyaca ünlü fakat mutsuz bir yazarın hem kafasını dinlemek hem de yeni kitabını yazmak amacıyla Fransa’da bir eve inzivaya çekilmesiyle başlar film. Editörünün olan eve gelen davetsiz misafir ile kırılma noktası başlar. Artık ne Sarah (Charlotte Rampling) eski Sarah ne de yazdığı kitap öncekiler gibidir. Julie’nin eve gelmesi ile Sarah’da başlayan ilk rahatsızlık yerini alışmaya, benzemeye hatta işbirliğine kadar gider.

Birbirinden tamamıyla farklı olan iki karakteri aynı evin içerisine koyan hatta genelde evin havuzunun başında onları buluşturan filmin en büyük hamlelerinden biri bu güçlü çatışmadır hiç kuşkusuz. Zira Sarah ile Jolie yaptıkları her hareketle uzlaşamaz iki noktayı temsil ederler adeta. Neredeyse filmin genelinin tek mekânda geçmesi ve her an büyük bir patlamanın yaşanacağını hissettiren gerilim unsura da filmi sürekli besler aynı zamanda.

Ozon’un yine tartışmasız en iyilerinden olan Swimming Pool, en büyük hamlesini kesinlikle finalde yapıyor. Yaptığı büyük sürpriz ile akıllarımıza sonu gelmez soruları bırakmaktan büyük keyif almayı biliyor Ozon. Böylesine etkili bir final seyirci olarak defalarca filmi baştan sona zihnimizde tekrardan ölçüp biçmemize böylece filmi hafızamızda tekrar tekrar çekmemizi sağlıyor.

Ozon’un daha sonra çekip ödüllerle başarısını da taçlandıracağı Dans la maison ile güçlü akrabalık izlerine rastlanan Swimming Pool, sadece Ozon’a değil birçok yönetmene esin kaynağı olmayı başarır: Jafar Panahi imzalı Perde filmini izlerken Swimming Pool’un akla gelmemesi mümkün değildi bana kalırsa. Ki bu örnek dışında daha nicesi sayılabilir.

Filmin detaylı eleştirisine buradan ulaşabilirsiniz.