26.09.2017

Yönetmen Koltuğu: François Ozon

1) Gouttes d’eau sur pierres brûlantes (Kızgın Taşlara Düşen Su Damlaları) – 2000

François Ozon’un ilk dönem harikalarından Gouttes d’eau sur pierres brûlantes, değeri azımsanmayacak filmlerden. Bu başarıda ilk olarak Yeni Alman Sineması’nın öncülerinden Rainer Werner Fassbinder’in kaleme aldığı senaryonun etkisini kabul etmek gerek.

Fassbinder gibi tabuları yıkan, aykırı bir sinemanın mimarının tiyatro oyunu olarak yazdığı senaryo, Ozon gibi Fassbinder ve daha nice ustanın yolundan yürüyen yönetmenin gözüyle perdeye taşınan bir film karşımızdaki. Özellikle cinsellik anlamında hem kendi hayatlarında hem de icra ettikleri sanat alanında yeni bir soluğun, özgürlüğün temsilcisi olan hayran olunası ikili, tüm maharetlerini bu müstesna filme aşılamaktan kendilerini alamamış olmalılar.

Dram ile komedinin kol kola bir dans sergilediği filmin, başta müzik olmak üzere renk, görüntü, kadraj ve kamera oyunlarıyla adeta seyirciyi ihya ettiği asla yadsınamaz. Baştan sona tek mekânda geçen filmimiz genç Franz ve orta yaşlı Léopold arasında filizlenen aşk ile başlar. Daha sonra bu ikilinin arasına Franz’ın eski sevgilisi Anna ile Léopold’un eski sevgilisi Véra da katılır. Filmin başından itibaren kısıldığımız evin içi nihayet gelen konuklarla birlikte biraz hareketlenmiş, Franz’ın melankolik ruh durumundan bir nebze olsun sıyrılabilmişizdir.

Gay, biseksüel, trans gibi farklı yönelimlere ait kişilerin tam olarak bir araya getirildiği, toplumun modernleşme adına tek tipleştirdiği insanlarına ve yaşantı tarzına adeta nanik yapılan Gouttes d’eau sur pierres brûlantes, tek kelimeyle kıskanılası bir film bana kalırsa. Ayrıca Ozon’un daha sonra da iyice oturup vazgeçilmezi olacak ayna ve pencere kullanımları bu yolla karakter bölünmesini dile getirmesi, az da olsa filmlerine sos niyetine eklediği melankoli havası, adeta dile gelen yaklaşan ve uzaklaşan kamera hareketleri gibi birçok alışkanlığını bu filmde net bir şekilde görebiliyoruz Ozon’un.

Filmin unutulmaz sahnelerinden birinin detaylı incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.