26.09.2017

Yönetmen Koltuğu: François Ozon

5) L’amant double (Tutku Oyunu) – 2017

Karın ağrılarından şikâyetçi olan Chloé Fortin(Marine Vacth), doktorunun tavsiyesiyle en son çareyi psikanaliste gitmekte bulur.  Paul Meyer (Jérémie Renier) isimli doktoru ile gerçekleştirdiği seanslar sonucu çabucak iyileşen Chloé’nin rahatsızlığını da böylece bir süreliğine önemsiz bir psikolojik durum olarak düşünürüz.

Fakat Chloé ile Paul arasında başlayan aşk ilişkisi Paul’un ikiz kardeşi Louis Delord’un da hikâyeye dâhil olmasıyla erotizmin kol gezdiği, gerilimin bir an bile eksilmediği bir yola evrilir. ABD’li yazar Joyse Carol Oates’un Lives of Twins isimli romanından uyarlanan filmin sürpriz içinde sürpriz barındırdığını ve ters köşe yapan bir finalle son bulduğunu da söylemek gerek.

Hikâye kurgusu, seyirciyi soluksuz bırakan gizemler, sinsice kendini saklayan sürprizler, ters köşe final, başarılı oyunculuklar ve ustalara her anında gönderilen selamlar gibi methiyeleri olan film, kullandığı tüm teknik detaylarla da hayranlığa davetiye çıkarıyor. Aynaların mahareti, kadraj içinde kadrajın gizemli yanı, genelde kapalı mekânlarda geçmesiyle klostrofobi duygusunun tetiklenmesi ilk akla gelecek detaylardan.

Bir de tabii ki Ozon’un insan vücudunun mahrem yerlerine arsızca kamerasını sokması unutulmamalı. Zira Ozon, sadece kamerasını yaklaştırmak ile kalmayıp vücudun en gizemli kapısından içerilere kadar dalmaktan kendini alamıyor. Gerilim filmlerinin usta isimlerinin yapımlarının en nadide parçalarından yararlanarak özgün bir bütün ortaya çıkarmayı başaran Ozon, L’amant double ile özellikle sinefillere keyifli hatırlatmalar da vaat ediyor.

Filmin detaylı eleştirisine buradan ulaşabilirsiniz.