19.07.2017

Yönetmen Koltuğu: Jacques Tati

4) Les vacances de Monsieur Hulot (Bay Hulot’un Tatili) – 1953

Jaqcues Tati’nin hayat verdiği Mösyö Holut  karakterinin doğduğu film olmasıyla Les vacances de Monsieur Hulot ayrıca önemlidir. Henüz ikinci uzun metrajında ortaya koyduğu ve sonraki filmlerinde de asla vazgeçmeyeceği Mösyö Holut, ile birlikte bir tatil kasabasına gideriz. Tati, ilk filmindeki köy ortamını kasabaya taşır bu filminde. Her ne kadar bu film bir nebze daha modern yaşamın çetrefiline yaklaşsa da henüz büyük kentin bozulmuş yapısından, dönüşen mimarisinden etkiler görülmez.

Peki, Tati bu filminde Mösyö Hulot aracılığıyla neyi eleştirir? Çünkü Mösyö Hulot karakterinin olduğu bir filmde sorun vardır ve onun sayesinde bu sorunlar biz seyircilere, bazen daha naif bazense oldukça sert bir şekilde gösterilir. Bu filmde ise yaşanılan mekâna dönüşümün izleri pek uğramasa da Amerikan kültüründen etkilenme başlamıştır. Bu nedenle Fransız tatilciler ve Amerikalı tatilcilerin yaşam tarzları eleştiri oklarının hedefi olmaktan kaçınamaz.

Mönsör Hulot İlk Defa Beyaz Perdede

Genelde birbirinin aynısı olmaya çalışan, popüler kültür tarafından edinilen maskelerle yaşayan bu tatilciler içerisinde sadece üç karakter diğerlerinden farklıdır. Bunlardan biri Mösyö Hulot, diğeri karısıyla tatile gelen ama asla karısının yapmacıktan hareketlerine uyum sağlayamayan adam ve bir genç kadındır. Bu genç kadın ve adam Mösyö Hulot’u diğerleri gibi görmemezlikten gelmez aksine ona yaklaşır, onu izler, görür, kısacası onu bir birey olarak tanırlar. Bu üç karakterimiz dışındakiler ise Tati’nin gözünden yerden yere vurulur, yaşadıkları özenti hayat nedeniyle. Genellikle ekonomik durumu yüksek olan ve her şeyi parasıyla başarmaya alışmış grup içerisinde Mösyö Hulot, onları birçok konuda ters köşe yapmayı başarır. Örneğin farklı bir teknikle oynadığı tenis ile karşısına çıkan tüm o zengin ve elit kesimi sertçe egale eder.

Mösyö Hulot, elbette tüm bahsedilenlerden çok daha fazlasını yaparak biz izleyicilerin, daha ilk filmden gönlüne yerleşmeyi başarırken, yaptığı birbirinden sakar hareketle güldürmekte de ustalığını sergiler. Üstelik Mösyö Hulot, tüm bu güldürü maharetini sergilerken çok fazla sözün gücünden medet de ummaz: Mösyö Hulot, her zaman çok az konuşan, konuştuğunda da anlaşılmayacak kadar sessiz konuşan bir karakterdir ne de olsa. Sonraki filmlerinde tam anlamıyla üzerine oturacak Mösyö Hulot’un üst sınıf tatilcileri hicvettiği bu muhteşem taşlama mutlaka görülmelidir.