01.05.2018

Yönetmen Koltuğu: Lynne Ramsay

3) Ratcatcher (Sıçan Avcısı) – 1999

Ramsay’ın ödüllü kısa metrajlarından sonra yarattığı ilk uzun metrajı gerçekten kan donduran bir yapımdır. Çocukların dünyasına yakından bakmayı tercih eden Ramsay, masumiyeti tarifinde bulundurduğu gibi şiddeti, seksi, yalnızlığı da eksik etmez. Çocukların dünyası deyip geçmemek gerektiğini, asıl yalnızlığın, şiddetin, varoluş sıkıntılarının ve daha nice büyüklerin dünyasında geçerli olduğuna inanılan dertlerin hepsinin aynı şekilde varlığını sürdürdüğünü mükemmel bir şekilde aktarır Ramsay.

Tabii Ramsay sadece küçüklerin dünyasındaki ölümlere, yalanlara, ihanetlere odaklanmakla kalmaz: Alt sınıf ailelerin durumuna, İskoçya’nın en önemli şehri olan Glasgow’un arka sokaklarında yaşanılan gerçeklere, işçi sınıfında cereyan eden grevlere ve daha birçok sıkıntıya da kulak vermeyi ihmal etmez.

Ramsay, doğup büyüdüğü Glasgow’un çok kısıtlı bir mekânında gerçekleştirdiği çekimlerinde ölümün kol gezdiği bataklığı, nefes almakta güçlük çekeceğimiz binaları, farelerin cirit attığı, biriken çöplerden göz gözü görmeyen sokakları ile öylesine karanlık bir atmosfer yaratır ki… Bu karanlık atmosferden kurtulabildiğimiz çok az sahne vardır. James’in yalnız kalmak adına gittiği, bir nevi kaçış mekânı olan aynı zamanda da sadece kendisinin değil ailesinin de bir gün taşınma umudu kurduğu temiz, yeni, bembeyaz konutlarda geçen anlar olur. Bu evlerin pencerelerinin uçsuz bucaksız çavdar tarlalarına bakması ve James’in sık sık bu tarlalara bakarak dalıp gitmesi, tarlalarda koşturması J. D. Salinger’in Çavdar Tarlasında Çocuklar eserini akla getirmiyor değil.

Ramsay’ın kısa filmlerinde çokça tercih ettiği sıra dışı kamera kullanımının etkilerinin devam ettiğini Ratcatcher’de de gözlemlemek mümkün. Ayrıca renk kullanımının yine adeta bir şeyleri anlatmak adına dile geldiğini, sinematografinin adeta usta elinden çıkmışçasına kusursuz olması filme verilen değeri kat be kat arttıran etkenler hiç kuşkusuz. Lakin oyunculukların başarısını ve bu oyunculukları yönetme konusundaki mahareti görmezden gelmemek de çok önemli.

https://www.youtube.com/watch?v=rq9ihu84IZY