01.05.2018

Yönetmen Koltuğu: Lynne Ramsay

5) Gasman – 1998

Kariyer basamaklarını emin adımlarla tırmanan, başarılı bir yönetmenin ilk gözbebeklerinden olan Gasman, bir kısa metraj. Lakin Ramsay’ın filmografisine aşina olanların bu ödüllü kısa filmin onu tanıma açısından ne kadar önemli olduğu konusunda bana katılacaklardır. Ramsay, doğduğu topraklarda Glasgow’da çektiği filmde tıpkı Ratcatcher’de olduğu gibi kamera önünde de kendini gösterir. Bir babanın asıl eşinden olma iki çocuğu ile sevgilisinden olan iki çocuğunu alarak Noel partisine gitmesi üzerinde ilerleyen film, görünenin arkasındaki sıkıntılara ayna tutmak ister.

Tüm filmlerinde erkek çocuğun babaya olan mesafesi ya da nefreti, bu filmde filizlenmeye başlamıştır. Tabii bu durumun yanında asıl odak noktası kız çocukları ile baba arasında cereyan eder. Bu her iki kadından olan iki kız çocuğu aslında annelerinin bir temsili görevini görürler.

Evli kadından olan çocuğun prensesler gibi giyinmesi diğerinin ise oldukça bakımsız olması, babanın kucağına oturma konusundaki çekişmeleri ya da babanın iki kız çocuğunu aynı anda kucağına alması gibi birçok durum, adamın iki kadını aynı anda idare etmesinin temsilidir. Bir kucakta iki karpuz taşımaya çalışmış ama anladığımız kadarıyla bir süre sonra onu da eline yüzüne bulaştırmış bir adamın kefaretini çocuklarda çekmesini izleriz.

Gasman, kısa sürede anlattığı derin meselenin yanında kullandığı tekniklerle de konuşulmayı fazlasıyla hak eden bir yapım. Öncelikle Ramsay’ın genel geçer kadraj kurallarını alt üst ettiğini söylemek gerek. Ramsay, bir filmde asla kullanılmayacak bir tercih yaparak karakterlerin vücutlarının bir kısmına odaklanıyor. Kamera kullanımındaki tekinsizlik, tren raylarının kasvetli ve sonsuzluk hissi, Noel kutlamasındaki ironik tercihler ve daha niceleriyle sıra dışı bir film kesinlikle karşımızdaki.