15.08.2016

Yönetmenler ve Takıntıları

Federico Fellini ve Kadınlar

Çoğu tarafından İtalya’nın en sembolik film yönetmeni olarak tanımlanan Fellini, filmlerinde özellikle 20. yüzyıl İtalya’sının vahşi ve çelişkili hayatını yansıtır.

“La Dolce Vita”, “Otto e Mezzo”, “Amacord” ve daha nicesi sinemanın mihenk taşları olmuş ve nesiller boyu sinema yapımcılarını etkisi ve büyüsü altına almıştır.

Filmleri, her dönem ve sosyal pozisyondan, tutkulu ve ihtiraslı karakterlerle doludur. Tüm bu şatafatlı şehir ve karakter hikayelerini ortasında bir kalp vardır ve o kalp kadındır.

Ama bu herhangi bir kadın karakter tiplemesi değildir. Fellini, “Otto e Mezzo” filmindeki Marcello Mastroianni karakteri gibi, kendi düşsel haremine sahiptir. Fellini’nin güçlü, sert ve anaç kadınlara düşkünlüğü ve hayranlığı; “Amacord” filmindeki sigara satıcısı, “Roma” filmindeki hayat kadınları ve tabii ki “Otto e Mezzo” filmindeki La Saraghina karakterleri ile beyaz perdeye yansımasının yanında her zaman için hassas ve ince güzelliklere de -“Otto e Mezzo”daki ana karakterin karısı veya Anita Ekberg tarafından “La Dolce Vita” filminde canlandırılan yabancı film yıldızı- özel yerler verir filmlerinde.