25.09.2016

Filmekimi’nde Bu Filmleri Kaçırmayın

1460716617494

Onur KIRŞAVOĞLU

Voyage of Time / Zamanın Yolculuğu: Yaşamın Seyri

Büyük yönetmen Terrence Malick az ve öz film çekmesi ile bilinirdi. Benim için hiç sorun olmayan bir şekilde bu kararını değiştirdi ve son yıllarda üst üste filmler çekmeye başladı. Bu halkanın iki filmi daha önümüzdeki senelerde arz-ı endam edecek ama Filmekimi’nde bu sene bizi heyecanlandıran projesi, evrenin her yönüyle önümüze serileceği Voyage of Time. Malick’in uzun bir süredir üzerinde çalıştığı yapım, felsefesi, şiirselliği ve harika görüntüleri ile kesinlikle kaçırılmaması gereken bir belgesel. The Tree of Life’da birazına şahit olduğumuz bu eşsiz deneyim için şimdiden inanılmaz bir heyecan yaşamaktayız.

https://www.youtube.com/watch?v=YVyWObJY9FQ

La Pazza Gioia / Like Crazy

İnsan Sermyesi filmi ile gayet başarılı bir işe imza atan yönetmen Paolo Virzi’nin ilk olarak Cannes’da görücüye çıkan filmi, iki kadın üzerinden hem eleştirel bir bakış, hem hayata bir serzeniş hem de komik anlar vaat ediyor. Akıl hastanesinde tanışan iki kadının maceraları, İtalyan sinema eleştirmenleri tarafından ödüle boğuldu. Bu ödüller arasından En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yönetmen bulunmakta. Değişik duyguları yaşatacağına inandığım bu film, yönetmen Paolo Virzi ve oyuncu Valeria Bruni’nin İnsan Sermayesi’nde yakaladıkları müthiş uyumu da referans olarak arkasına alıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=qUaK_E2T7gU

Paterson

Kendine has sineması olan ya da bir filmin tek bir karesinden bile hangi yönetmene ait olduğunu bilirim cümlesinin karşılığı olan ilk birkaç yönetmenden biri kuşkusuz Jim Jarmusch dersek itiraz eden sanırım olmaz. Değişik türler içerisinde bu kendine has tarzı bizlere sunan Jarmusch, bu sefer gerçekliğe dönüş yapıyor. Şiirsel bir karakter filmi çeken Jarmusch, otobüs şoförü Paterson’un hikayesine odaklanıyor. Son dönemlerin favori oyuncularından Adam Driver’ın başrolünü üstlendiği yapım Jarmusch harikalarından biri olacağa benziyor ve bizi oldukça heyecanlandırıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=vWHA1lcjUt4