25.09.2016

Filmekimi’nde Bu Filmleri Kaçırmayın

Elle

Haktan Kaan İçel

Elle / O

Temel İçgüdü, Robocop gibi filmleriyle tanıdığımız yönetmen Paul Verhoeven zaman zaman çok eleştirildi. Hatta bazı sinema fanatikleri tarafından sinemayı bırakması dahi istendi. Ancak o yılmadı ve ilk gösterimi Cannes Film Festivali’nde yapılan “Elle” isimli filmini ortaya çıkardı. Isabelle Huppert gibi bir oyuncuyla çalışan yönetmen, söylenenler doğruysa kariyerinin en iyi işlerinden birine imza atmış görünüyor. Eleştirmenlerden en yüksek ikinci notu alan film, tecavüz sonrası depresyona giren mağdura bakış açısıyla yoğun tartışmalar yarattı. Son derece güçlü bir karakterin varlığı ve sinemada pek görmeye alışık olmasığımız klişe bozucu tavrıyla Elle tavsiye edilir.

 

(M)Uchenik / Öğrenci

Cannes Film Festivali’nin yan bölümlerinden Belirli Bir Bakış bölümünde epey ses getiren yapım, Marius von Mayenburg’un tiyatro oyunundan uyarlandı. Filmin din eleştirisini lise öğrencileri üzerinden anlatmayı tercih ediyor. İnsanların din yüzünden nasıl sömürüldüğüne vurgu yapan film, yozlaşmanın en küçük noktasından ele aldığı hikayesini söylenenlere göre çarpıcı bir şekilde izleyicisine yansıtmayı başarıyor. Filmdeki mizansenlerin son derece etkileyici kadrajlandığı ve filmin kendine ait mizah duygusunun da olduğunu düşünürsek, adeta beklenmeyen bir cevher ile karşı karşıya olduğumuzu söylemek lazım.

 

Hymyileva Mies / Olli Maki’nin En Mutlu Günü

Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde en iyi film ödülünü alan Finlandiya yapımı Olli Maki’nin En Mutlu Günü, İskandinav kara mizahının öne çıktığı filmlerden biri olarak dikkat çekiyor. Kariyerinin en önemli boks maçı öncesinde Olli Maki adlı boksörün işine konsantre olması gerekirken, aniden içini mutluluk kaplaması sonucunda tüm işleri riske atması sonucunda gelişen olayları anlatan yapım, festivalin saklı hazinelerinden biri olarak adlandırılabilir. Siyah beyaz çekilen film, doksan dakikalık süresinin her dakikasını verimli kullanarak, boks filmlerine farklı bir bakış açısı getiriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=oANpv9oESgk