25.09.2016

Filmekimi’nde Bu Filmleri Kaçırmayın

thomas-vinterberg-the-commune-filmloverss

Busem Soydeğer

Kollektivet / Komün

Danimarka’nın prensi Thomas Vinterberg’in, Far from the Madding Crowd sonrası, yurda dönüş yaptığı filmi festivalde atlamak olmaz. Ulrich Thomsen ve sinema dünyasına bahşedilen en büyük yeteneklerden biri olan Trine Dyrholm’ün başrollerini üstlendiği filmde yeni kuşağın ünlü oyuncuları da yer alıyor. Vinterberg’in senaryosunu yazarken bir dönem kendi yaşadığı komünden ilham aldığı Kollektivet’in, Danimarka’nın Oscar filmi olarak da seçilmediğinden, ülkemizde vizyon yüzü görmesi pek olası gözükmüyor. Şimdilik filmi perdede izlemek için tek şansımız Filmekimi.

Julieta

Peşpeşe hayalkırıklığı yaratan filmlerden sonra Pedro Almodovar nihayet güvenli limanına dönmüş gibi görünüyor. Konu karakter yaratmaya gelince yaşayan sinemacılar arasında en iyilerden biri olan Almodovar, bu sefer Alice Munro’nun bir öyküsünü beyaz perdeye taşıyor. Her biri nevi şahsına münhasır kadınların yer aldığı ve Almodovar’ın dönüşünü müjdeleyen Julieta’nın Filmekimi’nde kaçırılmaması şiddetle tavsiye edilir.

Juste La Fin Du Monde / Alt Tarafı Dünyanın Sonu

Kiminin dahi çocuk dediğini kiminin de koca bir balon olduğunu söylediği 89 doğumlu Xavier Dolan, 6. uzun metrajı Juste La Fin Du Monde’la kamerasını Fransa’ya çeviriyor. Filmekimi’nin en iyileri arasına gireceğini tahmin ettiğimiz filmin Gaspard Ulliel, Nathalie Baye, Léa Seydoux, Vincent Cassel ve Marion Cotillard gibi kalburüstü oyunculardan oluşan kadrosu da şampiyonlar ligini andırıyor. Es geçmeyin.