01.08.2018

Yönetmen Koltuğu: Jean-Pierre Melville

Le Doulos (1962, Unutulmazlar)

Aslında “şapka” anlamı taşıyan bir sözcük filme adını veriyor: Le Doulos. Filmin girişinde de “yeraltı argosu”nda doulos ‘şapka’ demektir. Ancak polislerin ve suçluların gizli dilinde doulos, o şapkayı giyen kişiye de verilen isimdir: polis muhbiri.” ifadeleri yer alır. Melville’in filmlerinde vazgeçemediği aksesuar olan “şapka”ya atıfta bulunan bir film çekmesi fazlasıyla ironiktir. Aslında ironik olduğu kadar, kendinden beklenen de bir hikâyedir bu.

Jean-Paul BelmondoSerge ReggianiJean Desailly’nin başrolleri paylaştıkları filmde hikâyeye yön veren seçimler öylesine güzel anlatılır ki karakterlerin izleyici gözündeki dönüşümleri, inandırıcılığını yitirmediği gibi filme kattığı dinamizm açısından da önemlidir.

Yönetmenin, izleyicinin ilgisini ayakta tutmak açısından sanırım en hızlı filmi Le Doulos’dur. Le Cercle Rouge’a evrilecek hikâyenin final tercihi biraz zorlama dursa da hiç sıkılmadan izlenecek dramatik tercihlere sahip olan filmde Jean-Paul Belmondo’nun çizdiği Silian karakteri bence sinema tarihinin en karizmatik ancak en talihsiz suçlularından biri olabilir.