01.08.2018

Yönetmen Koltuğu: Jean-Pierre Melville

L’armée des Ombres (1969, Gölgeler Ordusu)

İşte Melville’in başyapıtı… Uluslararası adıyla Army of Shadows yani Gölgeler Ordusu.

Ordu, filmde direnişçileri temsil eden bir sözcük. Fransız direnişçileri odağa alan bir film olsa da durağanlığıyla 2. Dünya Savaşı filmlerinden aksiyon bekleyenleri yanıltacak bir film L’armée des Ombres. Joseph Kessel’in romanından Melville’in sinemaya uyarladığı öykü, hem yazar hem de yönetmen açısından oldukça özel bir hikâye. Çünkü romanın yazarı Kessel gibi Melville’in de içinde bulunduğu Fransız direnişçilerine adanmış bir film bu.

145 dakikalık süresiyle ve bir savaş filminden beklenmeyecek durağanlığıyla sabır göstermenizi adeta bekleyerek size kendini açan hikâye, öyle güzel kadrajlarla örülüyor ki görüntü yönetimine hayranlık duymadan filmi izlemeniz mümkün değil. Direnişin ve direnişçilerin kimliği üzerinden giden film, yüksek perdeden söylemlerle savaş filmleri kuşağına katılmıyor, ilmek ilmek ördüğü öyküsünü daha çok öne çıkarıyor.

Başroldeki Lino Ventura’nın canlandırdığı Philippe Gerbier karakterinin aklınıza kazınması da elbette filmin tercihlerinden biri. Ventura’nın kahraman olarak değil, direnişçilere kimlik kazandıran bir yönetim tercihiyle ölümsüz kılındığı L’armée des Ombres, ince detaylarıyla hikâyesini ören bir film. Filmi, sakin, etkili, hamasetten uzak bir öykünün müthiş bir sinematografiyle sunumu olarak nitelendirebiliriz.

Yaşayan efsane görüntü yönetmenlerinden Roger Deakins’ın en sevdiği film olduğunu da eklemek isterim.

 

*İtalik dizili alıntılar için Jean-Pierre Melville Röportajı